سلام.

زیاد حرف نمیزنم.امروز براتون یک مصاحبه زیبا با سامی یوسف براتون گذاشتم که امیدوارم خوشتون بیاد.

برای خوندنش روی ادامه مطلب کلیک کنید.

نظر یادتون نره.

سامی یوسف: می خواهم مردم را به خدا نزدیك كنم

دوست دارم در آهنگ هایم اسلام واقعی را كه عین رعفت و مهربانی است به مردم دنیا نشان دهممدت زیادی از انتشی سامی یوسف نمی گذرد. اما در همین زمان كوتاه، او توجه وسیع رسانه ها را جلب كرده و رسانه های معتبری مثل BBC و رویترز با او مصاحبه كرده اند. گفت وگویی كه می خوانید، از میان چند مصاحبه سامی یوسف با رویترز، مجلة امل و وب سایت اسلام آن لاین انتخاب شده است.

سامی، اساسا موسیقی تو در چه ژانری است؟

نمی توانم بگویم ژانر جدیدی را آفریده ام. من هارمونی های مشهور شرقی از هند و تركیه و ایران و كشورهای عربی را با موسیقی غربی تركیب كرده ام.

چه كسانی خط موسیقی تو را شكل می دهند؟

من خودم متن ها را می نویسم، ملودی را می سازم و آن را تنظیم می كنم. بعضی سازها را هم خودم می زنم و البته آهنگ ها را هم اجرا می كنم. برخی دوستانم كه در موسیقی شرقی تخصص دارند هم به من كمك می كنند. خیلی كار جذابی است.

اما تو فراتر از نوع موسیقی ای كه ارائه می كنی، با متن ترانه هایت معروف شده ای.

من دوست دارم مردم را به خدا و پیامبرش نزدیك كنم. این موضوع، حس دلپذیری به من می دهد و در ساخت آهنگ ها مرا كمك می كند. من تمایل دارم اسلام واقعی را كه عین رأفت و مهربانی است، به مردم دنیا نشان دهم.

موفقیت آلبوم هایت را پیش بینی می كردی؟

وقتی آلبوم معلم را منتشر كردیم، امیدوار بودم كه در كشورهای مسلمان، مورد توجه قرار بگیرد. اما وقتی آلبوم در مصر منتشر شد، همه گیج شده بودیم. ویدیو كلیپ معلم به صورت پیاپی از تلویزیون های مصر پخش می شد و خبر می رسید كه آلبوم ركوردهای فروش را جابه جا كرده است. این مسأله فقط در مصر نبود. آلبوم معلم در تمام دنیا موفق بود.

ویدیو كلیپ هایت هم خیلی خوش رنگ و جذاب اند؟

می دانی، مهم ترین چیز، ارائة یك اثر هنری است. اگر یك كار سطح بالا را خوب نمایش ندهی، اثر نفوذی هم پیدا نمی كند و نمی تواند جو جدیدی به وجود آورد. به همین دلیل، من آگاهانه از تكنیك های نوین كلیپ سازی استفاده كردم و سعی كردم چهرة كلیپم زیبا، آرامش بخش و جذاب باشد.

آیا موفقیت مالی آلبوم هایت را هم به عنوان یك هدف دنبال می كنی؟

جهان هنر تبدیل شده به یك بازار اقتصادی و تجاری. اما برای من بیش از هر چیز این مهم است كه یك تولید مثبت با یك پیام مثبت با یك نمایش ارزشمند ارائه كنم.

ما می دانیم كه تو با یك پشتوانة قوی مویقی صحنه آمده ای. در این باره بیشتر بگو.

بله، موسیقی همواره بخش مهم زندگی من بوده. خانواده ام اهل موسیقی بوده اند. پدرم معلم اصلی ام بود. او به من می گفت: دست بالای دست بسیار است. كه یك مثل معروف فارسی است. او علاوه بر موسیقی، به من درس زندگی می داد و باعث می شد هیچ گاه به كاری كه ارائه می كنم غره نشوم.

اكنون یك آدم تحصیل كردة موسیقی هستی كه مسائل تئوریك را به خوبی با احساست تركیب كرده ای و به نتیجة جالبی رسیده ای.

به دور از خودبینی، من خودم را یك آدم حرفه ای در زمینة تنظیم، آهنگسازی و اجرای موسیقی می دانم و از 6 سال گذشته به طور حرفه ای وارد كار شده ام
ترانه هایت را چه كسی می گوید؟

خودم اغلب ترانه ها را می گویم. دوستم اسیام بشیری نیز در سرودن ترانه ها و دادن ایده ها كمكم می كند. من اولین ترانه ام را در 18 سالگی در ستایش پروردگار گفتم. پدرم كه خودش شاعر سطح بالایی است هم مرا در این راه كمك كرد.

ساز هم می زنی؟

بله من ویولن، پیانو و سازهای عربی آهنگ هایم را معمولا خودم می زنم. سعی می كنم نواهای اسلامی و شرقی را كه در عربی به آن نشید (آهنگ های مذهبی) می گویند، با سازبندی جدید به گوش شنوندگانم برسانم.
چرا به چند زبان می خوانی؟

دنیای اسلام فقط محدود به اعراب نیست و مسلمانان با زبان های مختلف در تمام دنیا پراكنده شده اند.

تو به جاهای مختلف هم سفر می كنی و كنسرت می گذاری.

بله، الان در آمریكا در ایالات مختلف برنامه داریم. خوشبختانه اغلب كنسرت هایمان در این كشور، فروش خوبی دارد. بسیاری از غیر مسلمان ها هم به آهنگ های من علاقه پیدا كرده اند و این برای من خیلی جذاب است.

به عنوان یك جوان مسلمان بریتانیایی كه هنرمند دنیای اسلام است، با چه مشكلاتی روبه رو بوده ای؟

با مشكلات زیادی. بعضی از دوستان، انگار با من جنگ داشتند و مرا آزار می دادند. من به عنوان یك هنرمند مسلمان سعی می كردم كه مذهبم را درست بشناسم و آن را به دیگران بشناسانم. پیامبر (ص) می گوید: من از سوی خدا فرستاده نشدم مگر برای تكمیل و اخلاق و ادب.

به نظر تو آیا باید مسلمانان توجه بیشتری به موسیقی و سایر هنرها داشته باشند؟

سبحان الله، قطعا. صددرصد. هنر نقش بسیار مهمی در غنا و سلامتی تمدن مسلمانان ایفا خواهد كرد. مسلمانان همواره در طول تاریخ در همة زمینه ها پیشگام بوده اند: موسیقی، فلسفه، معماری، شعر، پزشكی، ریاضی و غیره. مشاركت مسلمانان در مسائل جهانی باعث می شود تمدن اسلام عظمت اش را نشان دهد
و آلبوم بعدی ات؟

هدفم این است كه آلبوم بعدی ام كاری صرفا اسلامی باشد ان شاء الله. اگر خدا به من قدرت كار بدهد، فقط به خاطر او و در جهت نزدیكی به او، آهنگ خواهم ساخت. امیدوارم مردم برای ما دعا كنند و ما هم در ارائة اسلام واقعی به دنیا موفق باشیم.همسر صبوری دارم

سامی یوسف، آوریل (فروردین) گذشته با یك دانشجوی آلمانی ازدواج كرد. او حالا احساس می كند كه با این ازدواج بسیاری از واهمه هایش از بین رفته اند و سرگردانی هایش به پایان رسیده اند. در عین حال سامی خوب می داند آنچنان كه باید برای همسرش وقت صرف نمی كند: او كمی از دست من آزرده می شود. سامی ساعت ها مشغول ضبط آهنگ های جدیدش است و اجراهای زنده هم كه تمام نشدنی به نظر می رسند.

همین مسأله باعث می شود كه او نتواند به طور شایسته به همسرش توجه نشان دهد. او با تأسف می گوید: تمام وقت این روزهایم صرف ساخت آلبوم جدید می شود. اما همچنان، روح بی آلایش اش را به نمایش می گذارد: با همسرم سفری كوتاه به آلمان خواهیم داشت.

با وجود این، همسر او پذیرفته است كه زندگی با یك آدم مشهور كه مجبور است وقت زیادی را برای كارش بگذارد، سخت است. حتی ماه عسل كوتاه آن ها نیز چندان او را ناراحت نكرده است. سامی یوسف در حالی كه چشمانش برق می زنند، لبخندی می زند و با شیطنت بچه گانه ای می گوید: من با زنی ازدواج كرده ام كه شكیبایی و صبر بسیاری دارد.جملاتی كوتاه از سامی

اسلام ساده است وزیبامن گناهكارم، همان طور كه همه گناهكارند. من فقط هنرمندی هستم كه به اعتقاداتش پایبند است و می خواهد آن ها را عرضه كند. هنرمندی كه به توانایی اش به منزلة هنر توجه می كند و سعی می كند كه در ارائة ایده اش، صادق باشد.

مهم ترین مسأله این است كه آن چه خدا می خواهد را انجام دهیم. پس از آن تمام حملات به اسلام در نطفه خفه می شوند. ما فقط باید مسلمانان خوبی باشیم. مذهبمان را بشناسیم. اسلام بسیار ساده است، بسیار قابل فهم و بسیار زیبا. اسلام انسان ها را به خوبی تحت تأثیر قرار می دهد.

ما به چیز متقاوتی نیاز داریم. مفاهیم نو در جهان اسلام. احساس می كنم پیام های زیادی وجود دارد كه به هیچ وجه، تقلید كوركورانه از مفاهیم غربی نیست.

همة ما در وجودمان خلوص و پاكی داریم. این مسأله با عشق بسیاری از مردم به پیامبرشان ثابت می شود. آن ها شادند و از آهنگ هایی لذت می برند كه با رقص های مبتذل و لذایذ زودگذر میانه ای ندارد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 شهریور 1386    | توسط: سورنا    | طبقه بندی: موسیقی،     | نظرات()