برداشتى از دعاى روزهاى ماه رمضان
امشب نخستین بار است که تو را مى‏بینم چهره‏ات به زیبایى مى‏درخشید. سر بر آسمان برداشته‏اى، هلال ماه را مى‏نگرى و زمزمه مى ‏کنى : خدایا این ماه را بر ما به امنیت و ایمان، سلامت و اسلام، عافیت و دفع درد و... نوگردان .

-اولین روز رمضان بر تو مبارکباد. مى‏دانى میهمان چه کسى هستى؟ او که معبود جهانیان است و عفوکننده گنهکاران. از او درخواست‏سلامت روزه و شب زنده‏ داریت را بنما!

-دو روز است که لب از خوردن فرو بسته‏اى. تلاش کن تا به خشنودى پروردگارت نزدیکتر و از خشم او دور شوى. از مهربانترین مهربانان توفیق خواندن آیاتش را طلب کن!

-امروز سوم رمضان است. براى تیزهوشى و بیداریت دعا کن و از هر چه در آن بى‏خردى و اشتباه‏ است‏بپرهیز. سهمت را از خیر و برکت این ماه افزونتر بخواه که او بخشنده ‏ترین بخشندگان است.

-چهار روز است که درهاى آسمان به رویت گشوده شده. براى برپاداشتن فرمان و دستور خدا برخیز آنگونه که شایسته است و سپاسگزارش باش. بى‏شک پروردگارت به احوال تو بیناترین بینایان است.

-پنجمین روز رمضان است ومیزبان گوش به دل تو دارد. دست‏به دعا بردار: خدایا در این ماه مرا از آمرزش خواهان، از بندگان شایسته فرمانبردارت، از اولیاء مقرب درگاهت، از... قرار ده.

-شش روز است صبرت را مى‏آزمایى. تردید، لحظه‏اىتو را وانمی گذارد. از نافرمانى او مى‏ترسى، از تازیانه‏هاى عذابش بیمناکى، از موجبات خشمش گریزانى... و سخت دوستش دارى که نهایت اشتیاق مشتاقان است.

-هفت روز تشنگى جسم را تاب آوردى و جانت را به ذکر او سیراب ساختى. از هر چه سستى و لغزش است‏به راهنماى گمراهان پناه ببر!

-هشتم رمضان آمده. مبادا مهرت را از یتیمان دریغ کنى. طعامت را با آنان تقسیم کن. سلامت را آشکار کن و همنشینى با کریمان را بیاموز!

-نه روز است‏با روزه‏دارانى. رحمت گسترده او را دریافته‏اى؟ دلیلهاى درخشانش را دیده‏اى؟ اسباب خشنودیش را فراهم ساخته‏اى؟ او آرزوى مشتاقان است.

-یک سوم رمضان گذشت. بر خدا توکل کن تا از سعادتمندان درگاه و مقربان پیشگاهش باشى. او را بطلب که هدف نهایى جویندگان است.

-یازدهم رمضان است. از او بخواه که تو را دوستدار احسان و نیکى گرداند و از فسق و نافرمانى دور شوى. از او بخواه که سوز آتش را بر تو حرام گرداند. او فریادرس فریادخواهان است.

-دوازده روز از رمضان مى‏گذرد. جامه ستر و عفاف برازنده‏ات باد. قناعت را پیشه کن و عدالت و انصاف را از نظر دور مدار.

-امروز، سیزدهمین روز رمضان است. و توسعادتمندتر از دیگرانى، اگر از آلودگى پاک شوى و بر مقدراتت‏شکیبایى ورزى، اگر پرهیزکار باشى و همزبانى با نیکان را برگزینى.

-چهارده روز است که میهمان خدایى! پروردگارى که عزت‏بخش مسلمانان است و تو را از خطا و لغزش باز مى‏دارد. امید که هدف بلاها و آفات قرار نگیرى.

-رمضان به نیمه رسید. خدایا! اطاعت فروتنان را روزى ما بگردان و سینه‏مان را براى بازگشت‏به سوى خویش گشاده ساز! اى امان‏بخشآنانی که می ترسند!


-شانزدهم رمضان است. مهیا شو تا همراهى نیکان کنى، از اشرار دورى گزین و ساکن منزل امن آرامش شو!

-هفده روز است رمضانى شده‏اى، و بهره‏مند از راهنمایى‏هاى پروردگارت. از او - که داناست ‏به آنچه در دل توست و بى‏نیاز است از سؤال و تفسیر- بخواه تا حاجات و آرزوهاى تو را برآورد.

-هجده روز را پشت‏سر گذاشته‏اى. چه برکتى است در سحرهاى رمضان، چه نورى است در دلهاى رمضانیان، و چه لذتى است در پیروى او که روشنى‏بخش قلبهاى عارفان است!

-امروز نوزدهم رمضان است. تنها خدا مى‏داند بر ما چه گذشته و قدرمان چه بوده. اى هدایت‏کننده مهربان به سوى حقیقت آشکار، راهنمایمان باش!

-بیست روز از رمضان مى‏گذرد. فرصت مناجات را از دست مده از او که آرامش را در دلهاى مؤمنان فرو مى‏فرستد طلب گشایش درهاى بهشت را براى امشب و همیشه بنما!

-قدرى دیگر گذشت امروز بیست و یکم رمضان است. راه تسلط شیطان را بر خود ببند و دلیلى براى رسیدن به خشنودى او بیاب!

-براى بیست و دومین بار او را بخوان: اى پاسخ دهنده دعاى درماندگان، فضل و برکت‏خود را بر ما نازل فرما وما رادر دلرضوانت‏ساکنمان گردان!

-باورتمیشدکهتوفیق سه «قدر» را داشته باشى؟ از او که لغزشهاى گنهکاران را نادیده مى‏گیرد تمنا کن تا تو را نیز در این ماه از گناهان شستشو دهد و از عیبها پاکت گرداند.

-بیست و چهار روز از رمضان گذشت. پناه ببر به او از آنچه بیازاردش و پیرویش کن در آنچه فرمانت داده. هزار بار نامش را فریاد کنکهبخشنده‏ترین است‏به درخواست‏کنندگان.

-مى‏دانم دلت گرفته پنج روز بیشتر به پایان رمضان نمانده و تو همچنان به دوستدارى دوستان او و دشمنى دشمنانش مى‏اندیشى. پیمان سبزت جاودانه باد!

-امروز که بگذرد تنها چهار سحر دیگر با هم بیدار مى‏شویم. ایکاش در این ماه تلاشمان مورد تقدیر قرار گیرد و گناهانمان آمرزیده گردد، عملمان پذیرفته شود و عیب هایمان پوشیده بماند!

-دیشب آخرین شب «قدر» بود. از رافت پروردگار دور نیست که عذرهایمان را پذیرفته باشد و امورمان را به سوى آسانى پیش براند. آرى اونسبتبه بندگان صالحش مهربانترین است‏.

-روز ما چه زود مى‏گذرد و سخت است‏به این روزها، زندگى را گذراندن. دو روز دیگر رمضان مى‏رود. نکند از انجام مستحبات و نوافل بى‏بهره مانده باشى.

-تنها یک روز مانده، امروز بیست و نهم رمضان است: خدایا ما را در این ماه به مهر خود فراگیر و دلهامان را از تیرگی هاى تهمت پاک گردان! اى مهربان به بندگان مومن!

-امشب هنگامه وداع است. چه لذتى داشت آمدن رمضان و چه دردى است رفتنش. دل بسته‏ایم که پذیراى بندگی مان گردد و بهره طاعتمان، خشنودى او و رسول پاکش باشد.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 تیر 1388    | توسط: سورنا    | طبقه بندی: مذهبی،     | نظرات()